Profile (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (56 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: default
fr: défaut

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: active
fr: actif(s)

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Profile
fr: Profil

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %label?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer %label ?

en: %label has been deleted.
fr: %label a été supprimé.

en: profile
fr: profil

en: not active
fr: non active

en: Display label
fr: Afficher le libellé

en: Changed
fr: Modifié

en: User page
fr: Page d'utilisateur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Profiles
fr: Profils

en: Data
fr: Données

en: About
fr: À propos

en: Add profile
fr: Ajouter un profil

en: Registration
fr: Inscription

en: Form mode
fr: Mode de saisie

en: Profile selection
fr: Sélection de profil

en: Allowed roles
fr: Rôles autorisés

en: profiles
fr: profils

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Profile types
fr: Types de profils

en: Profile type
fr: Type de profil

en: Administer profile types
fr: Administrer les types de profil.

en: Whether the profile is active.
fr: Si le profil est actif.

en: Master
fr: Principal

en: Revision user
fr: Utilisateur à l'origine de la version

en: Briefly describe the changes you have made.
fr: Décrire brièvement les modifications apportées.

en: Save and manage fields
fr: Enregistrer et gérer les champs

en: The time that the current revision was created.
fr: La date à laquelle la version actuelle a été créée.

en: The user ID of the author of the current revision.
fr: L'identifiant (ID) utilisateur de l'auteur de la version actuelle.

en: Whether a new revision should be created by default
fr: Si une nouvelle version doit être créée par défaut ou non

en: Delete selected profile
fr: Supprimer le profil sélectionné

en: Publish selected profile
fr: Publier le profil sélectionné

en: Unpublish selected profile
fr: Dépublier le profil sélectionné

en: A serialized array of additional data.
fr: Un tableau sérialisé de données additionnelles.

en: Revision create time
fr: Heure de création de la version

en: Form mode: @mode
fr: Mode de saisie : @mode

en: User profiles.
fr: Profils d'utilisateurs.

en: The profile has been saved.
fr: Le profil a été enregistré.
